Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 51 pułku piechoty Strzelców Kresowych!

2011-01-13 09:42

            W środę 12 stycznia, w Naszej placówce gościliśmy członków Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 51 pułku piechoty Strzelców Kresowych z Iłży.

Stowarzyszenie istnieje od 2005 roku. W ciągu zaledwie kilku lat działalności zdążyli już wystąpić niemal w całej Polsce. Od początku roku wzięli już udział w około 30 imprezach historycznych.

Grupa rekonstrukcji historycznej to pasjonaci historii, którzy podtrzymują tradycję historyczne, wojskowe i patriotyczne, poprzez odtwarzanie umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia.

Z ziemią iłżecką było związanych kilka oddziałów partyzanckich, które okryły się chwałą walcząc lub wywodząc się z bliskich nam stron.  Poprzez działalność grupy rekonstrukcyjnej możemy przypomnieć o wojnie z 1920 roku, która ukazuje sylwetki żołnierzy polskich walczących z nawałą bolszewicką.
           Grupa działa na rzecz zdobywania i upowszechniania wiedzy historycznej z czasów I i II Wojny Światowej.

Członkowie 51 pułku piechoty Strzelców Kresowych biorą czynny udział w licznych inscenizacjach historycznych, uroczystościach rocznicowych i zlotach militarnych na terenie całego kraju.

Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 51 pułku piechoty Strzelców Kresowych wzięli udział w uroczystościach żałobnych pary prezydenckiej w Warszawie. Zostali również nominowani do XI edycji Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego. Ostatnim sukcesem którym mogą się poszczycić jest niewątpliwie udział w filmie Jerzego Hoffmana „Bitwa Warszawska 1920”.Ich umundurowanie oraz wyszkolenie bardzo wysoko ocenił wybitny kostiumolog wojskowy.

            Uczestnicy warsztatów mieli świetną okazję aby przekonać się jak wyglądali prawdziwi żołnierze walczący o Polskę. Podziwiali atrapy karabinów, maski gazowe, hełmy, bagnety oraz kompletne umundurowanie przybyłych gości. Słuchali z zaciekawieniem opowieści o walkach wojennych stoczonych pod Iłżą w czasie II Wojny Światowej. Na co dowodem była lawina pytań skierowana pod adresem naszych gości, którzy z wielką pasją i zaangażowaniem starali się odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Jednak największym zainteresowaniem naszych podopiecznych, była możliwość wzięcia do ręki karabinów, przymierzenia maski gazowej oraz stalowych hełmów. Dzięki temu mogli doświadczyć na własnej skórze jak trudne jest chociażby utrzymanie ciężkiego karabinu czy też hełmu.

Zanim pożegnaliśmy grupę Rekonstrukcji Historycznej 51 pułku piechoty Strzelców Kresowych, każdy z nas mógł zrobić pamiątkowe zdjęcia. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem uczestniczenia w „żywej lekcji historii„

                                                                                        Dziękujemy!

     

                                           

                                                                               Zobacz więcej zdjęć!

Powrót

Wyszukiwanie

© 2015 Wszystkie prawa zastrzeżone - Kopiowanie za zgodą administratora.